Թշնամին ավելի ինտենսիվ է դարձրել կրակոցները` ՀՀ սահմանին մահացու վիրավորելով հայ զինվորի, կրակ բացելով Արցախի խաղաղ բնակիչների վրա եւ կրկին արգելափակելով գազամատակարարումը դեպի Արցախ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը միջազգային բոլոր գործընկերներին տեղեկացրել է, որ մարտի 22-ին Երասխի հատվածում տեղակայված մարտական դիրքում հակառակորդի կրակոցից հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող Արշակ Սերյոժայի Սարգսյանը:
Նույն օրն Արցախի Ճարտար քաղաքի բնակիչներ Հ. Հարությունյանը, Ա. Ղահրամանյանը, Մ.Ջիվանյանը, Գ.Ղուկասյանը, Կ.Դավթյանը, Ա.Ադամյանը եւ Դ.Դավթյանը, Ճարտարի վարչական տարածքում գտնվող «Կլազին ձոր» կոչվող տեղամասում գտնվող խաղողայգիներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս հայտնվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակի թիրախում: Խաղողայգիներին հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ հրաձգային տարբեր զինատեսակներով անկանոն կրակ է բացվել, ինչի հետեւանքով գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են:
Ադրբեջանը միաժամանակ կրկին արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը:
Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ այդպիսով Ադրբեջանը խախտում է թե' նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պայմանավորվածությունները, թե' միջազգային իրավունքի մի շարք սկզբունքներ ու նորմեր:
Հանձնաժողովի նախագահը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներին` ահազանգելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումների մասին` խնդրելով ձեռնարկել բոլոր հնարավոր կանխարգելիչ միջոցները` զսպելու Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները:
ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարչի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները մայիսի 3-ին Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կառավարչի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ:   Հայ պատգամավորները բարձր են գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ ներդրումը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների եւ ժողովրդավարո...

The enemy intensified the fire, fatally wounding the Armenian soldier on the RA border, opening fire on peaceful civilians of Artsakh and again blocking the gas supply to Artsakh.
The Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan informed her all colleagues that on March 22, the serviceman Arshak Sargsyan received a fatal gunshot wound from an enemy shot at a combat position located on the Yeraskh area.
On the same day H. Harutyunyan, A. Ghahramanyan, M. Jivanyan, G. Ghukasyan, K. Davtyan, A. Adam and D. Davtyan, residents of the Chartar city of Artsakh, while doing agricultural work in the vineyards in the area called “Klazin Dzor” of the administrative territory of Chartar, were shelled by Azerbaijani forces. Random fire was opened on the civilians from various types of weapons from the Azerbaijani combat positions adjacent to the vineyards, as a consequence the agricultural works were stopped.
At the same time, Azerbaijan has again blocked the only gas pipeline from Armenia to Artsakh
Thus, Azerbaijan violates both the agreements of the November 9 statement and a number of principles and norms of the International Law.
The Committee Chair sent urgent letters to all my international colleagues, alerting them about the grave violations committed by Azerbaijan, asking them to take all possible preventive measures to deter Azerbaijan's criminal actions.