Թշնամին ավելի ինտենսիվ է դարձրել կրակոցները` ՀՀ սահմանին մահացու վիրավորելով հայ զինվորի, կրակ բացելով Արցախի խաղաղ բնակիչների վրա եւ կրկին արգելափակելով գազամատակարարումը դեպի Արցախ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը միջազգային բոլոր գործընկերներին տեղեկացրել է, որ մարտի 22-ին Երասխի հատվածում տեղակայված մարտական դիրքում հակառակորդի կրակոցից հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող Արշակ Սերյոժայի Սարգսյանը:
Նույն օրն Արցախի Ճարտար քաղաքի բնակիչներ Հ. Հարությունյանը, Ա. Ղահրամանյանը, Մ.Ջիվանյանը, Գ.Ղուկասյանը, Կ.Դավթյանը, Ա.Ադամյանը եւ Դ.Դավթյանը, Ճարտարի վարչական տարածքում գտնվող «Կլազին ձոր» կոչվող տեղամասում գտնվող խաղողայգիներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս հայտնվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակի թիրախում: Խաղողայգիներին հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ հրաձգային տարբեր զինատեսակներով անկանոն կրակ է բացվել, ինչի հետեւանքով գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են:
Ադրբեջանը միաժամանակ կրկին արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը:
Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ այդպիսով Ադրբեջանը խախտում է թե' նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պայմանավորվածությունները, թե' միջազգային իրավունքի մի շարք սկզբունքներ ու նորմեր:
Հանձնաժողովի նախագահը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներին` ահազանգելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումների մասին` խնդրելով ձեռնարկել բոլոր հնարավոր կանխարգելիչ միջոցները` զսպելու Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները:
ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարչի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները մայիսի 3-ին Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կառավարչի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ:   Հայ պատգամավորները բարձր են գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ ներդրումը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների եւ ժողովրդավարո...

Т.Товмасян известила международных партнеров
Противник интенсифицировал стрельбу, смертельно ранив армянского солдата на границе РА, открыв огонь по мирным арцахцам и вновь перекрыв газоснабжение Арцаха.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян проинформировала всех международных партнеров о том, что 22 марта военнослужащий А.Саргсян был смертельно ранен огнем противника на боевой позиции на Ерасхском участке.
В тот же день жители города Чартар в Арцахе Х.Арутюнян, А.Каграманян, М.Дживанян, Г.Гукасян, К.Давтян, А.Адамян и Д.Давтян, выполняя сельскохозяйственные работы на виноградниках на участке “Клазин Дзор” на административной территории Чартара, подверглись обстрелу азербайджанскими вооруженными силами. Из различных видов огнестрельного оружия с азербайджанских военных позиций, прилегающих к виноградникам, беспорядочно обстреливались мирные жители, вследствие чего сельскохозяйственные работы были прекращены.
Одновременно Азербайджан в очередной раз перекрыл также единственный газопровод из Армении в Арцах.
Т.Товмасян подчеркнула, что таким образом Азербайджан нарушает как договоренности заявления от 9 ноября, так и ряд принципов и норм международного права.
Председатель комиссии разослала срочные письма всем международным партнерам, предупредив их о грубых нарушениях международного права с азербайджанской стороны, с просьбой принять все возможные превентивные меры для пресечения преступных действий Азербайджана.